V Česku i ve světě přibývá jednovaječných dvojčat, která mají ještě trojče. Při umělém oplodnění dvou vajíček se jedno rozdělí na dvě a druhé zůstane, ujmou se všechny tři a žena nosí tři děti.

Taková těhotenství a následně porody jsou ale podle odborníků daleko rizikovější než u běžných trojčat.

BOSKOVICE - V Česku obecně přibývá vícečetných těhotenství. Hlavní zásluhu na tom mají umělá oplodnění, stimulace vaječníků a takzvaná inseminace, tedy vstřikování spermatu. Stejné důvody vidí porodníci také u specifické a komplikované kombinace trojčat s jednovaječnými dvojčaty. Některé země už proto ustupují od umělého oplodnění více vajíčky najednou a raději volí víc pokusů po sobě. 

Už těhotenství pouze s jednovaječnými dvojčaty může být poměrně komplikované, víc než u dvojvaječných dvojčat. Trojčata navíc přicházejí na svět asi o dva měsíce dříve než jednotlivci. U kombinace jednovaječná dvojčata a třetí dítě se tak riziko nemocnosti počítá v desítkách procent.

Porodníci se snaží rizika ženám vysvětlit s tím, že by bylo lepší nechat dorůst jen dva plody. "Některé matky s tím ale nesouhlasí, a pak vznikají problémy," V Brně se prý stal i případ, kdy žena s redukcí plodů nesouhlasila a nakonec potratila všechny tři plody.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Nový druh dvojčat

Američtí vědci tvrdí, že objevili zcela nový typ dvojčat. Dosud byla známa jednovaječná nebo dvojvaječná dvojčata, nový druh je údajně něco mezi tím. Americká dvojčata, která lékaři nazvali "poloidentická", byla prý počata, když dvě spermie pronikly do jednoho vajíčka.

WAHINGTON - Nejčastějším typem jsou přitom dvojvaječná dvojčata, vytvořená spojením dvou vajíček a dvou spermií. Geneticky jsou shodná jako všichni ostatní sourozenci. Jednovaječná (identická) dvojčata zase vzniknou tak, že se jedno oplodněné vajíčko rozdělí na dvě části. Tato dvojčata jsou si geneticky velmi podobná. 

Vědci z jednoho lékařského centra ve Phoenixu se začali genetickým výzkumem dvojčaty zabývat proto, že se vyskytl případ, kdy se jedno dítě z dvojčat narodilo s mužskými i ženskými genitáliemi. Dítě bylo vychováno jako dívka. Druhé z dvojčat je chlapec.

Stále víme o vzniku dvojčat málo

Lékaři v odborném časopise Journal of Human Genetics uvedli, že poloidentická dvojčata jsou si více geneticky podobná než dvojvaječná dvojčata, ale méně než jednovaječná dvojčata. "Existence takových dvojčat nebyla a možná už ani nebude potvrzena," napsali vědci.

"Našim nejdůležitějším zjištěním patrně je, že naše povědomí o tom, jak se dvojčata vyvíjejí, je pořád ještě zjednodušené. Velmi pravděpodobně existují vzácné vývojové variace," řekla vedoucí vědeckého týmu Vivienne Souterová.

Zkoumaným dvojčatům, počatým přirozeným způsobem, se podle pediatričky a spoluautorky studie Melissy Parisiové daří dobře. Děti jsou údajně zdravé a normálně rostou.

22.01.2008 20:27:30
havrankovakocka

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (8893 | 34%)
Ne (8583 | 33%)
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC,
DĚLAJÍ NEPLECHU.
H.Fielding
Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one