Opruzeniny k miminkům patří a pravděpodobně se s nimi někdy setká i ta nejpečlivější maminka. Jak s nimi bojovat?

Co opruzeninu způsobuje?

Jedná se o reakci kůže na látky obsažené v moči a stolici, zejména na čpavek. Budete se možná divit, ale častěji trpí opruzením miminka krmené z lahve, než ty kojené. Kojené děti mají stolici kyselou. Děti, které krmíme umělou stravou, mají stolici zásaditou, což vede k zvýšené produkci čpavku.

 

Dále může hrát roli to, jaké pleny používáme. S těmi textilními se udržuje dětský zadeček hůře v suchu. Používáte látkové pleny a kůže je zarudlá po celé ploše, kterou pokrývají? Zkuste změnit prášek na praní, může se jednat spíše než o opruzení o alergickou reakci. Dbejte také na důkladné osušení zadečku po koupeli a po otírání stolice při přebalování.

 

Jak vypadá opruzená prdelka?

Kůže na zadečku, v okolí pohlavních orgánů, nebo v záhybech stehen je zpočátku zarudlá. Už napohled je napjatá a lesklá. Neošetříme-li ji hned, můžou na ní vzniknout trhlinky, které se mohou  zanítit bakteriemi ze stolice. Opruzenina se může vytvořit i velmi rychle. Miminko ji vnímá nelibě a obvykle dá včas najevo svou nespokojenost.

 

Možná je to moučnivka

Moučnivka je infekce vyvolaná přemnožením kvasinek. Často se objevuje po užívání antibiotik, která naruší přirozenou mikroflóru ve střevě. Může se projevit v různých částech gastrointestinálního traktu. V tomto případě se vyrážka nejprve objeví okolo konečníku, a poté se přesune na hýždě a stehna. Na rozdíl od opruzeniny neustoupí po domácí léčbě.  Máte-li na moučnivku podezření, podívejte se miminku do pusy. Možná tam má bílé povlaky typické pro moučnivku.

 

Nejlepší je prevence

Jako jinde platí, že nejlepší je problému předcházet. Dítě často přebalujte. Po stolici nanášejte ochranný krém (výborná je klasická Rybilka). Dětské pudry a zásypy raději nepoužívejte, mohou nežmolkovatět, a tak kůži dráždit. Jak jen to jde často, nechávejte miminko bez plenek. Pokud dítě trpí průjmovým onemocněním, pokuste se ho co možná nejvíce udržet na jednorázové plenkové podložce rozbalené. Používejte pleny na jedno použití, jsou šetrnější než textilní.

 

Léčba opruzenin

Dítě omyjte teplou vodou a »poťukáváním« důkladně osušte. Zadeček namažte silnější vrstvou ochranného krému, nejlépe s obsahem zinku. Nechte dítě rozbalené. Nezahojí-li se kůže do tří dnů, jděte k lékaři. Doktor zjistí pravděpodobnou příčinu opruzeniny, vyloučí infekci moučnivkou. Pokud má dítě opruzeninu již zanícenou, předepíše antibiotickou mast.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (8893 | 34%)
Ne (8583 | 33%)
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC,
DĚLAJÍ NEPLECHU.
H.Fielding
Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one