Pokud si čistíte správně zuby a i přes to se vám občas objeví nějaký ten kaz, je možné, že je způsoben bakteriemi z jazyka. Na něm se totiž usazuje ten samý povlak, který odstraňujeme kartáčkem ze zubů. Povlak je důkazem přítomnosti toxinů a také nejčastější příčinou zápachu z úst. Lidé by si proto kromě zubů měli pravidelně čistit i jazyk.


Čištění jazyka je  známo jako součást osobní hygieny již několik tisíc let. Například ajurvéda je doporučovala před 5000 lety. Lidé by  měli vědět, že když jedí sladkosti, dostává se cukr do chuťových pohárků na jazyku. Pokud si ho nevyčistí, cukr se ještě po několika hodinách z pohárků uvolňuje do ústní dutiny a reaguje s bakteriemi. 

Komplexní péče o čistotu ústní dutiny tedy znamená důkladně očistit zuby, mezizubní prostory i jazyk. Správnému čištění ústní dutiny učí zubní hygienistky. Jejich pracoviště bývají součástí zubních ordinací. Lidé se zde dozvědí více i o zubních kartáčcích - řada jich čistí kromě zubů také mezizubní prostory a některé mají i speciální vybavení pro očistu jazyka.

Kartáček měňte čtyřikrát za rok

"Kvalitní kartáček je nezbytnou podmínkou správného čištění zubů a jazyka,"  Vhodné je měnit ho jednou za čtvrt roku. Po třech měsících bývá roztřepený a špatně čistí. "Kartáček by se měl měnit přinejmenším při každé změně ročního období,"

Dobrým vodítkem, jak na výměnu nezapomenout, je zvolit si pro výměnu první den jara, léta, podzimu a zimy. Kdo dává přednost častější výměně, může si vybrat například první den v každém sudém měsíci. 

Vývoj dětského chrupu začíná již v prenatálním období a přelomovým obdobím je prořezání zoubků. Od té doby jsou vystaveny vnějším vlivům, zejména tvořícímu se zubnímu povlaku, který může vést až ke vzniku zubního kazu.

Kaz napadá skupiny zubů či dokonce celý chrup a mléčný chrup je náchylnější k jeho tvorbě, protože sklovina prvních zubů je měkčí a rychleji se odře. Stav mléčných zubů výrazně ovlivňuje správný vývoj dospělého chrupu, neboť na zkažených mléčných zubech se jen těžko může vyvinout zdravý stálý zub.

Výměna dočasných zubů za stálé má své pořadí. Zuby se postupně nahrazují novými tak, aby mezery v chrupu trvaly co nejkratší dobu. Dětské zuby v této fázi slouží nejen ke žvýkání, ale udržují také místo pro zuby stálé. Pokud musí být zub předčasně vytržen, vznikne mezera, do které se mohou okolní zuby sklánět. To zvýší riziko nepravidelnosti chrupu.

Pro péči o zuby kojenců lékaři doporučují dvakrát denně používat vatovou tyčinku nebo měkký hadřík a přední a zadní stranu zubů očistit od lepkavých zbytků mléka nebo kaše. Do tří let věku dítěte by měli čistit svým potomkům zoubky rodiče a do osmi let by měli na tuto činnost dohlížet, případně zuby dočišťovat. Teprve od osmi let mají děti motoriku vyvinutou natolik, že jsou schopny si chrup správně vyčistit samy. 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (8893 | 34%)
Ne (8583 | 33%)
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC,
DĚLAJÍ NEPLECHU.
H.Fielding
Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one