Dvojčata mladší sourozenci

Když se narodí jedno miminko do rodiny s dvojčaty, je situace samozřejmě jiná, než když maminka přinese z porodnice dva řvoucí uzlíčky staršímu dítěti – dosud jedináčkovi.

Po narození dvojčat Někdy jsou rodiče novorozených dvojčátek tak unaveni a vyčerpáni starostmi kolem nich, že jim nezbývají síly na to, aby si hráli se starším dítětem a věnovali se mu. Dítě to obvykle špatně nese a žárlí. Rodiče pak cítí vinu a situace se tím ještě zhorší.

Věnujte pozornost staršímu dítěti. Před každým úkonem s dvojčaty (koupání, přebalování, krmení…) je potřeba se nejprve podívat, jestli něco nepotřebuje starší dítě, a dát mu jasně najevo, že ono první má právo na maminčinu pozornost. To někdy zmenšuje potřebu dítěte tuto pozornost vyžadovat (právě uprostřed každého krmení – „mám žízeň!“, „podej mi to!“, „chci kakat!“…).Mnoho rodičů zjistilo, že při krmení lze staršímu dítěti číst nebo si s ním povídat a tak ty chvíle využít i k jeho prospěchu. Je přirozeně snazší, jsou-li ke krmení dva dospělí, nebo jedí-li dvojčata v různou dobu. Pokud je dítě zabráno do vlastní aktivity, je dobré krmit dvojčata v jeho blízkosti, abychom mohli ocenit jeho obrázky, pochválit výtvory ze stavebnice atd.

Rodiče by si měli najít alespoň půlhodinku denně, kdy se budou staršímu dítěti zcela věnovat (třeba večer před spaním). Ideální je, pokud může někdo spolehlivý dvojčata ohlídat (třeba v době jejich spánku) a maminka se vydá se starším sourozencem sama ven na krátkou procházku do lesa, blízkého parku nebo alespoň do obchodu koupit třeba dítěti nové boty. Oba z toho budou mít určitě příjemný pocit.

Otcové dvojčat hrají v rodině neocenitelnou úlohu. Nejenže pomáhají mamince starat se o novorozeňata, ale jsou stejně jako starší děti zasaženi děním kolem dvojčat. Tím se tvoří silné pouto mezi otcem a starším sourozencem, zejména dokud jsou dvojčátka malá, jsou kojena a zabírají mamince veškerý čas.

Zapojte děti do péče o dvojčata.

Některé malé děti rády pomáhají s krmením nebo koupáním sourozenců. Přestože je to spíš zkouška nervů pro rodiče (a práci to dvakrát prodlouží), je velmi dobré je zapojit. Mimo jiné i proto, že jsou-li na dohled, nemohou dělat neplechu někde jinde (a to by jistě dělali, jakmile by viděli, že máte plné ruce práce). I malé věci, jako je například přinesení ručníku nebo podání plenky, dopřejí dítěti pocit, že je důležité. Zdůrazněte mu hned, jak oceňujete jeho pomoc – oslabíte tím pocit odstrčení. Je přirozené, že chcete dvojčata chránit před starším sourozencem, i když on to může nést nelibě. Zkuste však být trpěliví a nenechte starší dítě, aby se cítilo opomíjené – toto období brzy pomine.

Dětinské chování.

Může se stát, že vaše dítě se krátce po narození dvojčat vrátí k věcem, které už dávno opustilo (vyžadování lahvičky s mlékem, dudlíka…). Nic se nestane, když mu vyhovíte. Budete-li se mu věnovat, brzy tyto návyky (už nadobro) opustí. Stane se vám možná, že starší sourozenec „zhloupne“ – tj. sníží svou inteligenční úroveň na úroveň dvojčat. Nebo začne být (nepatřičně ke svému věku) na dvojčata zlý – tu je postrčí, tu jim něco sebere nebo je jinak pozlobí. Je to jen žárlivost a snaha vynutit si rodičovskou pozornost, snaha vrátit staré časy. Trpělivě mu vysvětlujte, jak se má chovat, k peskování a pohlavkům se uchylujte jen v krajním případě. Vždyť i dospělí mnohdy žárlivost zvládají hůře.

Reakce jiných lidí.

Přirozeně každý, kdo vás navštíví nebo vás vidí tlačit široký kočárek, chce dvojčata obdivovat. Koneckonců dvojčata zase nejsou tak úplně běžná a přitahují zájem, vyvolávají obdiv, kamkoliv jdete. Starší sourozenec to může špatně nést, zvlášť pokud byl dosud středem pozornosti on. Najednou se všechno točí kolem dvojčat. Rodiče mohou pomoci tím, že se pokusí přimět návštěvu i ostatní k tomu, aby promluvili nejprve se starším dítětem, aby se necítilo odstrčené a „až na druhém místě“.

Oblékání dětí

Mnoho rodičů svá dvojčata rádo obléká stejně. Ačkoliv je na ně krásný pohled, je dobře oblékat je občas rozdílně; zvlášť u jednovaječných dvojčat to pomáhá k jejich rozlišení. Každé z nich má svou identitu a s tím, jak porostou, si budou chtít uchovat svou individualitu. Jedna dívka uvedla, že když byla malá, nenáviděla u svých bratrů-dvojčat stejné oblečení, které zdůrazňovalo, že jsou pár (zatímco ona je sama), a strhávalo veškerou pozornost na bratry. Rodiče této dívky situaci řešili tak, že při určitých příležitostech oblékali všechny tři děti stejně, při jiných zase rozdílně.

Soukromí staršího sourozence.

Jak děti rostou, nevyhnutelně se začínají pohybovat a zabírají čím dál větší prostor. Pokud je doma k dispozici pokoj, ve kterém si hraje starší dítě, stojí za to opatřit si do dveřního rámu vrátka, aby dvojčata mohla zůstat v jiné místnosti a starší dítě se dostalo tam i zpět. Přestanou pak obtíže se všude roztahanými hračkami a ušetří se tím spousta slz, když malé prstíky zkoumají právě dokončený obrázek nebo složitý model, který vytvořilo starší dítě. Mnoho rodičů přiznává, že nejobtížnějším obdobím je prvních několik měsíců, kdy se všichni v rodině musí obrovsky přizpůsobit novým podmínkám.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (8893 | 34%)
Ne (8583 | 33%)
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC,
DĚLAJÍ NEPLECHU.
H.Fielding
Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one