Dvojčata starší sourozenci

Když se narodí jedno miminko do rodiny s dvojčaty, je situace samozřejmě jiná, než když maminka přinese z porodnice dva řvoucí uzlíčky staršímu dítěti – dosud jedináčkovi. Má to však jednu pozitivní stránku – dvojčata jsou zvyklá dělit se o rodiče, takže obvyklý problém žárlivosti při narození miminka je značně omezen.

Někteří rodiče dokonce cítí určité vysvobození z role rodičů „roztomilých dvojčátek“ a začínají se konečně cítit jako normální rodina. Mladší sourozenci nikdy nepoznali, jaké to je žít bez sourozenců-dvojčat, ale i zde se mohou objevit problémy. Pokud jsou dvojčata identická, může mladšímu dítěti trvat určitý čas, než se je naučí rozeznávat, proto je třeba ze začátku oslovuje „kluci“ nebo „holky“. Přestože jednou přijde doba, kdy už oba přesně pozná, bude se mu stávat, tak jako každému, že si je občas poplete.

Jestliže dvojčata doma tvoří úzce uzavřenou jednotku, musí se mladší sourozenec vyrovnat s tím, že členem této jednotky nebude. I když je věkový rozdíl mezi dětmi malý, dvojčata si hrají spolu a mladší děcko mezi sebe nepustí.

Někteří rodiče pozorují, že mladší dítě se v této době stává pokorným, nebo si naopak vybuduje velmi silnou vůli. Situace je snazší, jsou-li dvojčata pár (chlapec a děvče), protože mladší sourozenec se může ztotožňovat s dvojčetem stejného pohlaví, ale i zde je vhodné, když má své vlastní přátele, se kterými si může pravidelně hrát, nebo dokonce u nich přespat.

Je-li mladší dítě stejného pohlaví jako dvojčata (například všichni tři jsou chlapci), existuje zde reálné nebezpečí, že ho rodiče budou dělat starším. Například na Vánoce dostane stejný (nebo podobný) dárek jako dvojčata, „aby se jednalo se všemi stejně“ nebo aby nemuseli opětovně kupovat stejné hračky.

Tento názor odpírá mladšímu sourozenci právo být obdarován dárkem přiměřeným jeho věku. Mladší děti se často musí vyrovnat s tím, že lidé obvykle věnují větší pozornost dvojčatům, přestože většina rodičů považuje za nutnost postarat se o to, aby se se všemi dětmi zacházelo stejně. Pro dítě může být dvojnásobně obtížné smířit se s takovými skutečnostmi, jako jsou třeba dvě oslavy narozenin v jeden den, první školní den dvojčat nebo společné chození do různých kroužků, protože to opět zdůrazňuje „pospolitost“ dvojčat. Pomoci je možné určitým zapojením dítěte do těchto událostí tak, aby se cítilo součástí těchto výjimečných situací. Společný pokoj dvojčat a oddělený pokoj mladšího dítěte také přispívá k pocitům výjimečnosti a separace. Ideální je, když má každé dítě svůj pokoj nebo když mají společný pokoj všechny děti. Pokud jsou dvojčata pár (chlapec a děvče), je pro mladší dítě nejlepší sdílet pokoj s dvojčetem stejného pohlaví, opět to zmírňuje pocity osamocenosti.Ale pozor! Může se také stát, že ve snaze překonat tuto situaci bude mladší dítě rozmazlováno jak dvojčaty, tak rodiči!

Mnoho maminek dvojčat, které mají pak ještě další dítě, podotkne, jak snadné je starat se jen o jedno dítě, o kolik více pozornosti mu mohou věnovat. Jestliže se matka cítila jaksi „ošizena“, když měla dvojčata malá a nemohla se jim věnovat tolik, kolik by podle jejího mínění byla potřebovala, může si to vynahradit v péči o mladší dítě.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (8893 | 34%)
Ne (8583 | 33%)
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC,
DĚLAJÍ NEPLECHU.
H.Fielding
Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one