Posouzení školní zralosti není snadné a v případě žádosti o odklad školní docházky musí žádat rodiče školu. Rozhodnutí o odkladu připadá ve správním řízení řediteli školy, který rozhodne na základě odborné zprávy příslušné pedagogicko-psychologické poradny nebo odborného lékaře či pediatra. Vždy však musí být odborná zpráva, která je rozhodující.
Rodiče, kteří mají pochybnosti, zda vůbec žádat o odklad, musí zvážit několik okolností. Nejde jen o to, zda zvládají jejich děti základní dovednosti a vědomosti ( barvy, tvary, dny v týdnu ….apod.), ale jde i o samostatnost, sociální vyspělost ….. samozřejmě všechny tyto ukazatele posoudí pedagogicko- psychologická poradna. Může však poradit i učitelka v mateřské škole, která samozřejmě zná dítě docela dobře a je schopna většinou i odhadnout zralost a úspěšnost ve škole.
 Mohou si však poradit i rodiče sami. Mohou využít, dle mého názoru, vynikající  psychodiagnostické metody Barvy života  od společnosti DAP Services, která má speciální produkt právě pro učitele a rodiče předškoláků.  Budu školákem je  produkt, který velmi dobře, poměrně  exaktně, ale hlavně komplexně změří aspekty školní zralosti. Tento produkt je vytvořen jednak pro pedagogy pracující s předškoláky a prvňáčky a jednak je tvořen pro rodiče těchto dětí. Cílem   je právě  komplexně posoudit školní zralost a tím případně odhalit silné nebo slabé stránky dítěte a potom umožnit lepší zacílení péče, rozvoje talentu nebo eliminaci negativních aspektů.
 
Pro lepší představu uvádím oblasti a otázky, na které psychodiagnostický test Budu školákem dává odpovědi:
První oblast odpovídá na otázky jakou má dítě potřebu být přijímáno kolektivem a skupinou, jak se potřebuje prosazovat a projevovat svoji individualitu a jaký má základ pro další vývoj.
 
Druhá oblast nám říká jakou bude dítě vykazovat výkonnost a jak bude na dítě působit hodnocení jaho okolí a rovněž se zde dozvíte jak povede vyučování k růstu dovedností vašeho dítěte.
 
Třetí oblast zase dává odpovědí na otázky jako je řešení neúspěchu – jak bude reagovat a zvládat tento tlak, dále jakou bude mít potřebu riskovat ve spojením uspokojení sebe sama a neméně důležitý aspekt – jak je vázáno na styl a požadavky žen.
 
Metoda i forma snímání je samozřejmě složitější. Více se dozvíte zde. U speciálních a složitějších případů a stejně tak u případu specifických nebo tam, kde výsledná tabulka není příliš jednoznačná, doporučuji i výklad a konzultaci s odborníkem. Vlastně bych ji doporučil pokaždé, protože ze zkušeností vím, že zdánlivě malicherný problém nebo aspekt může způsobit později velké problémy a nedorozumění a stejně tak i mnohdy různost a kombinace některých výsledků může vést k odlišné celkové interpretaci a tedy i závěrům.
 
Mgr.Miloslav Hubatka

První dotyk,první slovo,první krok a najednou stojíte před školou a koukáte jak Vaše dítě odchází,vesele Vám mává a vůbec ho nezajímá,že tu stojíte a chce se Vám plakat........

Stojím před školou,moje srdce tluče buch buch,moje dítě tam stojí a jen tak vesele se kouká,jak ostatní děti dávají paní učitelce kytičky.Kačenko jdi se přihlásit,tak Kajdo jdi,jsem tak nervozní, že,až na kameře jsem si všimla,jak Kajdu neustále postrkávám dopředu,vypadá to jako když se,jí chci zbavit,huš,huš,ale není to tak,jen jsem prostě,tak nervozní,že si myslím,že jí všichni předběhnou a na mojí holčičku,pak nic nezbude.Prostě hrůza Kačenka stojí mezi dětma a odchází s nimi do třídy a já zůstávám venku,mám chuť si zapálit a dát si něco maličkatého na rozproudění krve,ale nemůžu za chvilku stoupáme do schodů a koukáme na ty Naše drobečky,jak sedí uprostřed třídy a obdivují paní učitelku a je to krásný pocit,je to velká holka a vzápětí,se dostaví pocit strachu,jak to ta moje maličká holčička zvládne,co když jí někdo ublíží, co když jí to nepůjde,co když........? Ale to je přece život,má své co když jo a co když né .....

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (8893 | 34%)
Ne (8583 | 33%)
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC,
DĚLAJÍ NEPLECHU.
H.Fielding
Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one