Žádná moderní technologie nemůže nahradit kojení. Je to nejpřirozenější věc na světě, zároveň však umění, jemuž se musí naučit jak žena, tak dítě. První okamžiky, kdy se dítě přisaje k prsu, naplňují matku ohromným štěstím. První komplikace, které mohou nastat po návratu z porodnice domů, však mohou být pro novopečenou maminku velmi skličující a snadno v ní probudí pocit, že je neschopná se o své dítě postarat. Odtud už je jen krůček k rozhodnutí přejít na umělou výživu... Nevzdávejte to! S láskou a troškou trpělivostí najde vaše tělo s děťátkem společnou řeč a oba budete mít z kojení obrovský prospěch.

Zázrak jménem kojení

Kvalitní umělá výživa sice v nutných případech dokáže mateřské mléko nahradit, bude ale vždy jen náhražkou. V čem spočívá jedinečnost mateřského mléka? Vaše tělo ho ‚vyrobí‘ jakoby na míru přímo pro vaše dítě. Mění se každým dnem, aby co nejlépe odpovídalo vyvíjejícím se potřebám dítěte. Jedinečné složení mléka stabilizuje hladinu krevního cukru, udržuje zdravé trávení, přirozeně chrání před alergiemi i nemocemi. Proto Světová zdravotnická asociace doporučuje kojit neméně šest měsíců.

Z kojení budete mít prospěch ale i vy - vaše tělo se po porodu rychleji zregeneruje a v budoucnosti budete méně ohrožena rakovinou prsu a vaječníků. Kojení má také redukční účinky a žena se tak rychleji dostane na svoji původní váhu. Asi není třeba zdůrazňovat, že se při kojení prohlubuje vztah mezi matkou a dítětem.

Mléčná dráha

Tvorbu mléka odstartuje porod a následná produkce mléka vzniká díky čistě instinktivnímu souznění kojence s matčiným tělem. Když pláče nebo saje vaši bradavku, nervová zakončení vysílají zprávu do vašeho mozku, který pak uvolní hormon prolaktin podporující tvorbu mléka, a oxytocin, který vyvolá ‚spouštěcí‘ reflex (svaly kolem mléčných žláz se stáhnou a tlačí mléko ven z prsu). Jinými slovy - pokud chce miminko mléko, vaše tělo mu ho poskytne. Zázrak! Jako vždy to ale v praxi nemusí být tak jednoduché. Dostat mléko do pusinky dítěte je úkol, který už potrápil nejednu maminku...

První krůčky

Novorozenec položený na matčinu hruď se hned po porodu začne instinktivně shánět po bradavce. Některé maminky mají to štěstí, že jen přiloží dítě k prsu a ono spokojeně saje a všechno jde jako po másle. Většinou je však potřeba se technice kojení naučit a budete k tomu potřebovat hodně vůle a trpělivosti.

Poprvé byste měla své dítě přiložit k prsu do 30 minut po narození. Sací reflex je v té době nejsilnější a sekrece hormonů oxytocinu a prolaktinu největší.
Pokud to není standard, požádejte v porodnici o nepřetržitý přístup k dítěti, abyste ho mohla kojit vždy, kdy bude potřeba. Dudlík nepoužívejte, pokud nebude zbytí, nabídněte ho dítěti nejdříve od 6. týdne. Jeho používání totiž narušuje mechanismus kojení a techniku úchopu matčina prsu. To se může pak projevit tím, že dítě bude mít potíž s přisáním k prsu, a hrozí, že vám bradavku poraní.

Krok za krokem

Než poprvé přiložíte dítě k prsu, najděte si příjemnou polohu. Ideální je použít speciální polštář na kojení. Zajistí vám nejen pohodlí, ale především správnou polohu dítěte. Zpočátku kojte v soukromí a tam, kde se cítíte dobře. Strach, stres a nervozita může blokovat tvorbu a spuštění mléka.


Jak tedy na to? Připravte dítě do vhodné polohy. Uchopte prs do dlaně, palcem nad dvorcem a ostatními prsty pod ním. Dotkněte se bradavkou rtu či tvářičky dítěte, čímž vzbudíte sací reflex. (Podobně můžete během dne zjistit, zda má dítě potřebu mléka - po jemném doteku na jeho tvář by se mělo instinktivně otáčet za pohlazením a hledat váš prs).


Když dítě otevře pusinku, přitiskněte je k sobě a vsuňte mu do úst bradavku spolu s co největší částí dvorce. Nehlaďte ale dítě po tváři při kojení - váš dotek ho zmate, pustí se a bude hledat prs jinde. V prvních dnech dávejte dítěti napít během jednoho kojení střídavě z obou prsů, později už prsy střídejte na jednotlivá kojení.


Pokud máte prsy před kojením příliš nalité, trochu mléka odstříkejte - bradavka změkne a dítě se může lépe přisát. Jestliže máte pocit, že se mléko nespouští, použijte teplý obklad nebo sprchu, popřípadě si půl hodiny před kojením dopřejte šálek teplého čaje.


Kolikrát dítě krmit? Zpočátku to může být klidně i patnáctkrát. Za pár dnů už ale sama instinktivně poznáte, kdy má dítě hlad, a vytvoříte si pravidelný režim. Ptáte-li se, jak dlouho má kojení trvat, pak je odpověď opět neurčitá - jak dítě bude potřebovat. Má-li dost, většinou se samo pustí bradavky. Některé děti ale zůstávají přisáty, ovšem už mléko nesají a bradavku jen ‚dudlají‘. Buďte bez obav, spolehlivě to poznáte. V tomto případě zlehka vsuňte malíček své ruky podél bradavky do pusinky dítěte - ono se pustí.


Dostatečný přísun mléka poznáte také podle plínek - za den by mělo miminko pomočit 6 až 8x. Nejlépe uděláte, když si každý den přichystáte daný počet plenek předem. Snadno si tak udržíte přehled o tom, jestli vaše děťátko dost pije. Není třeba dávat žádnou další stravu ani tekutiny - prvních šest měsíců zdravé dítě nepotřebuje nic než mateřské mléko.

Jezte jen to nejlepší!

Kojící žena rozhodně nemusí ‚jíst za dva‘, přesto je nutné dbát na správnou výživu. Denně byste měla přijmout asi o 500 kcal více, aby se mléko tvořilo, jak má. Pamatujte, že vše, co sníte, předáváte v mléce dítěti. Váš jídelníček by měl být bohatý na ovoce, zeleninu, ryby a mléčné výrobky.


Pozor na potraviny, které nadýmají (květák, luštěniny atp.) - způsobují bolení bříška i dítěti, a na tropické ovoce a jahody - mohou miminku způsobit alergickou reakci. Neškodí ani sklenka vína nebo piva, od jejich vypití do kojení by ale měly uběhnout aspoň dvě hodiny.


Vzhledem k tomu že podstatnou složkou mateřského mléka je tuk, neměla byste se v době kojení uchylovat k redukčním dietám a konzumovat nízkotučné či odtučněné výrobky.

Neděste se komplikací

Nejčastější komplikací při kojení jsou popraskané bradavky, tzv. ragády. Stačí jedno špatné přiložení a úchop bradavky a jsou na světě. Ranky je možné ošetřit mastičkou nebo samotným mateřským mlékem, které po kojení rozetřete na bradavku a dvorec.

Nepříjemný je také také ucpaný mlékovod (v prsu ucítíte bolavou zatvrdlinu, pomáhá odstříkávání, masáž a teplá sprcha) nebo vážnější zánět prsu. Ten doprovází horečky a je už potřeba lékařská péče.

 Ale neděste se, i když onemocníte a budete muset užívat antibiotika, není to důvod k ukončení kojení.

Každopádně: Budete-li mít pocit, že problém sama nezvládnete, neváhejte se obrátit na lékaře či některou z laktačních poradkyň (seznam najdete na www.kojeni.cz). „Vždycky maminkám doporučují vydržet a překonat počáteční potíže. Výsledek totiž stojí za to,

Kojení je podle lékařů největší dar,který těm Naši prckům  můžeme dát .
Kojení v sedě na posteli:má dvě varianty připravte si polštáře  nebo kojící polštář a sedněte si tak aby Vás neboleli záda,já si většinou opřela polštář o zeď,miminka si dejte pod prsa nožičkami k Vašim kolenům a podložte si jednoho po druhém menšími polštářky,tato varianta se dobře používá dokud jsou malinkatý,ten samí styl jen miminka jsou otočený nožičkami pod vaše podpaží,tento styl se dá použít i vsedě na gauči nebo křesle.
Pokud si polštáře pod Vašimi zády trochu stáhnete níž můžete použít oba styly též v polo leže. Od jedné maminky jsem okoukala styl v leže na zádech tam bohužel rozhoduje velikost prsou-matka leží skoro na rovině na posteli a děti má zespoda podložené polštářem opřené o svůj vlastní hrudní koš asi to nebude zrovna moc pohodlné.
Pokud se Vám stane že druhé dítě nechce jíst,tak si ke kojení připravte lahvičku a odkryjte i druhý prs,mléčko teče hned jakmile dítě začne sát,velice rychle.     VĚRA

Jarka

já mám s kojením úplně opačné zkušenosti než Věrka .U mě začal problém již po porodu prvního dítěte ,kdy jsem zjistila ,že mám vpáčené bradavky a tím pádem kojení nešlo.Tak jsem do 6 týdnu odstříkávala a krmila malýho z lahve.Proto jsem při těhotenství s dvojčaty věnovala hodně práce s přípravou ,abych tentokrát jako kojná nezklamala.Nosila jsem formovače bradavek a doufala,že tentokrát to vyjde.Po porodu to vypadalo nadějně přes klobouček se malá chytla ,ale malej byl lenoch a tak došlo opět na odsávačku.Přiznávám,že touha po kojení mě hodně stresovala a ničemu to nepomohlo .Po návratu domu jsem se snažila vše zvládnout,aby to šlo. Tentokrát mléko bylo,ale malou kojit a malému odstříkávat mě ubralo hrozně sil a hned dva dny na to jsem dostala první zánět.nic moc -40 horečky ,bolesti prsou no a protože mám smůlu v babičkách tak pomoc nebyla.Říká se ,že šestinedělí je emoční drama pro matky a mohu říct,že u mě to byla přímo tragédie.touha po kojení mi ničila a díky tomu jsem měla zánět za zánětem,horečku za horečkou a nervy v kýbli.Po poradě s mojí doktorkou jsme se rozhodli kojení zastavit a přejít na umělou výživu.Takže u mě kojení bylo prostě jinak.Dnes jsem ráda,že jsem s mým problémem šla za doktorkou,která mi poradila toto...Kojení je pro dítě samozřejmě to nejlepší ,ale důležitější je klidná a zdravá máma.A jsem ji za to moc vděčná.A to ,že jsme nevyrostli na mateřském mléku není tragédie.


Odsávačky

Pomůcky pro odsávání a uchovávání mateřského mléka budou patřit v době kojení k vašim nejdůležitějším pomocníkům.

* Třídílná sada Tommee Tippee obsahuje odsávačku, lahvičku se savičkou a hygienický box. * * * * *
For Baby, 712 Kč

* Jednoduchá odsávačka mateřského mléka atraktivního designu, novinka na českém trhu. * * * *
Suavinex, 205 Kč

* Elektronická odsávačka Philips Avent ISIS IQ si umí zapamatovat tempo odsávání a sama ho udržovat. V sadě jsou i lahvičky na mléko a praktická taška. * * * * *
Avent, 2 980 Kč

Prsní spása

Popraskané bradavky patří v začátcích kojení k velmi častým komplikacím...

Hypoalergenní neparfémovaný krém. Jeho složení je pro dítě zcela bezpečné, před kojením jej není třeba odstraňovat. * * * * * Avent, 389 Kč

Krém Suavinex bude pro vaše bolavé prsy příjemným pohlazením.
* * * * *
Suavinex, 319 Kč

Maminky pro vás otestovaly vložky do podprsenky.

Zde jsou vítězové!
* Vložky jsou balené zvlášť, ideální pro cestování. Příjemné, nenápadné, na prs se nelepí a skvěle sají. * * * * *
Suavinex, 157 Kč, (28 ks)

* Příjemné na kůži, ale pod těsným oblečením trošku hmatné. Sají
výborně, necestují. * * * * *
Fixies, 77 Kč (30 ks)

* Na prs se nelepí, sají dobře, ne však výborně. V podprsence drží bez problémů. * * * *
dm drogerie, 60 Kč (30 ks)

* Dobře sají, nelepí se na kůži, lepicí proužek je drží tam, kde mají být. Balené zvlášť. * * * *
Helen Harper, 70 Kč (30 ks)

* Sice se na kůži nepřilepí, ale zanechávají po sobě bílé kousky. Sání dobré, ale mohlo být lepší. * * *
Tesco, 36 Kč (30 ks)

* Baleny zvlášť, fantasticky sají, na prs se nelepí a proužek na přichycení k prádlu dobře lepí. * * * * *
Tommee Tippee, 249 Kč (36 ks)

* Baleny zvlášť, příjemné, tvarované, nelepí se, úžasně sají a v podrsence dobře drží. * * * * *
Chicco, 108 Kč (30 ks)

* Vložky odolné proti prosáknutí. Dobře drží v prádle, ale trošku se lepí na tělo. * *
Johnson's baby, 82 Kč (30 ks)

* Výborně sají, vložka v podprsence vůbec ‚nejezdí‘. V balení navíc pomůcka na vpáčené bradavky. * * * * *
Avent, 1 185 Kč

ALKOHOL A KOJENÍ

Jak je to s kojením?

Otázka alkoholu se maminky nepřestává týkat ani po porodu. S dítětem už sice nemá společný krevní oběh, ale pokud ho kojí, v mateřském mléce mu s živinami předává i všechny jedy, jež její tělo obsahuje. Za dob našich babiček se sice doporučovalo dát si před kojením frťana - dítě pak údajně mělo hezky spinkat - poslední výzkumy však ukazují, že je tomu právě naopak. Dítě sice usne rychleji, bude však spát kratší dobu.

Sklenku si můžete dopřát, měla by však být chytře začleněna do vašeho kojícího harmo­nogramu. Nejvyšší koncentrace alkoholu v mateřském mléce je 30-60 minut po konzumaci, v tuto dobu tedy určitě nekojte. Ideální je napít se těsně po kojení. Do dalšího kojení (dejme tomu za 2-3 hodiny) totiž tělo stihne většinu alkoholu z metabolizovat. Po pití není nutné mléko odstříkávat - alkohol z něj vyprchá sám, stejně jako z krve.

Je dobré také vědět, že pití víc než dvou jednotek alkoholu najednou snižuje uvolňovací reflex a mléko se obtížněji vyprazdňuje. Zaděláváte tedy sobě i miminku na velké starosti.

Jednoznačný verdikt, zda pít, či nepít, tedy zřejmě neexistuje. Chybu ale neuděláte, když se alkoholu na čas zcela vzdáte. Jedů a škodlivin je všude kolem tolik, že je dítěti opravdu nemusíte přidávat. Alkohol zdraví vašeho dítěte nijak neprospěje, a o to snad jde především.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (8893 | 34%)
Ne (8583 | 33%)
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC,
DĚLAJÍ NEPLECHU.
H.Fielding
Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one