Předem Vás upozorňuji,že po příchodu z porodnice budete strašně zmatené,vůbec si s toho nic nedělejte a pokud máte normálního manžela nebo babičku,tak je poproste ať prvních pár dní za Vás zastanou domácí práce a vy je potom pomaličku zas zpět přebírejte,nezapomínejte na sebe a při každé i sebevíc maličké chvilce si odpočiňte.


Několik prvních dní si zařiďte tak aby jste se vy a tatínek trochu střídaly i kdyby měl brát prcky jen do kočáru,vy si alespoň trochu odpočinete,snažte se myslet v první řadě na sebe a pak až na ostatní,protože pokud nebudete v pohodě vy nebude v pohodě ani koloběh kolem Vás.

Nevím jak ostatní maminky,ale já doporučuji se vše naučit dělat na jednou:

Koupání:připravila jsem si na postel do každého rohu oblečení a plenky,doprostřed postele jsem dala velikou osušku,určenou jen pro prcky k vaničce jsem si připravila 2 další,do vaničky jsem napustila vodu a druhou jsem dala do kýble ,vedle prázdného kýble(protože jsem koupila přebalovák s výpustí tak jsem si zjednodušila práci)děti jsem svlíkla na posteli a pokud nebyl manžel doma tak jsem jednoho dala na podložku do postýlky,prvního prcka,jsem vykoupala a zabaleného v osušce položila na postel(osušku jsem balila jako zavinovačku takže prcek nemohl spadnout)mezi tím se mi vypustila voda a já vykoupala druhého.

Oblékání :na postel jsem usušila oba prcky a namazala je krémem(časem se naučíte mazat i obě děti na jednou) a v klidu je oblékla a zabalila do peřinky(zavinovačku jsem nepoužívala,pro mě byla zbytečná vzala jsem normální dětskou peřinku a zavázala je do ní) tento způsob koupání mi vyhovoval daleko víc,něž koupat jedno dítě obléct a koupat druhý,rozhodnutí je jen na Vás.
Oblékání,když jdete ven je trochu složitější,v teplých měsících je to pohoda v zimních,už to budete mít těžší miminka se rychle zapaří a pak nastává problém,řešila jsem to tak,že já jsem si nechala na sobě tepláky,  protože se zapotíte.V pokoji na posteli jsem si připravila oblečení,autosedačky nebo tašky do kočárku.Pak jsem vyndala obě děti, přebalila je a oblékla do dupaček,následně jsem jedno navlékla do kombinézy a vystrčila ho do obýváku,kde už bylo otevřené okno,pak jsem oblékla druhé dítě a přidala ho do obýváku,poté jsem se teprve oblékala já.Když byly starší používala jsem ten samí systém jen jsem je šoupala rovnou na chodbu i se sestrou. :-)

KOJENÍ NAJDETE V TÉMATECH JAKO SAMOSTATNÝ ČLÁNEK.

Šest týdnů si vaše vysílené tělo zvyká na ‚nový stav‘. Navíc se musíte naučit žít se svým miminkem. I když jste se na něj v těhotenství moc těšila a v duchu si představovala, jak se o něj budete starat, jak jej budete kojit, koupat a hladit, realita vás může překvapit.

Fyzické změny, které zažíváte v prvních hodinách po porodu, mohou být velmi výrazné a mohou vás leckdy překvapit...

Co se děje s vaším tělem

>> Do krve se vám uvolňuje hormon oxytocin, který napomáhá stažení dělohy do normálních rozměrů, děloha se takzvaně zavinuje. Můžete proto téměř okamžitě po narození dítěte pociťovat silné bolesti v břiše, které jsou podobné těm menstruačním.
>> Při svinování dělohy odchází z děložní dutiny tekutina, které se říká očistky. Je to výtok, který obsahuje krev, hlen a děložní tkáně. Zpočátku mívají očistky krvavou barvu, později jsou hnědé a nakonec téměř bezbarvé.
>> Pokud jste rodila přirozenou cestou, s největší pravděpodobností budete mít bolestivá a oteklá rodidla. Pokud došlo k natržení hráze, při močení můžete nějakou dobu pociťovat pálení.
>> Klesá vám hladina estrogenů a progesteronu, které již nejsou potřebné k udržení těhotenství. Následkem toho můžete pociťovat nečekané zvraty nálad.
>> Během prvního dne po porodu budete mít možná potíže s močením. Může se stát, že vůbec nebudete cítit potřebu močit nebo že ji cítit budete, ale nějak to nepůjde. V každém případě je nutné, aby se do šesti až osmi hodin po porodu vyprázdnil močový měchýř - hromaděním moče by totiž mohl vzniknout zánět.
>> Zcela přirozeně budete mít strach z vyprázdnění a odchodu stolice. Můžete se totiž obávat roztržení stehů. Zachovejte klid! I když je zatím vaše břišní svalstvo oslabené po těhotenství, ani první vyprázdnění po porodu stehy nenaruší. Jezte proto dostatek potravin s vysokým množstvím vlákniny a hodně pijte. Funkce střev se brzy upraví.
>> Pokud jste měla v průběhu těhotenství problémy s hemeroidy, po porodu se mohou ještě zhoršit nebo naopak nově objevit.
>> Mléčné žlázy se připravují na kojení. První dva až tři dny po porodu se vaše prsa zvětší, ztvrdnou a mohou bolet. Až začnete kojit, pravidelným (!) sáním se tvorba mléka nastartuje a obtíže samy odejdou. Noste pohodlnou podpůrnou podprsenku se širokými ramínky, neodkládejte ji ani noc.
>> Pokud jste prvorodička a najednou máte pocit, že je toho na vás nějak moc, ničeho se neobávejte. V porodnici jste také proto, abyste se zeptala na vše, co vás zajímá.

Nepodceňujte hygienu

Až vás propustí z porodnice domů, možná budete mít pocit, že nevíte, kam dřív skočit. Uvědomte si ale, že nikdy nemáte tolik povinností, abyste kvůli tomu zanedbala vlastní hygienu. Porodní asistentka Magdalena Mikulandová, majitelka pražského Studia pro ženy, doporučuje, abyste v šestinedělí věnovala zvýšenou pozornost čistotě zevních pohlavních orgánů. „V této době je důležité zabránit vzniku infekce. Zejména očistky zachycujte do čistých vložek, které měňte nejméně jednou za čtyři až šest hodin. Nezapomeňte si vždy umýt ruce! Bakterie by se totiž mohly přenést na prsní bradavky, odkud by mohla infekce přejít do mléčné žlázy. No a nepříjemný zánět je tady.“

Návštěvy s rozumem

Šestinedělí je od toho, abyste měla klid, zotavovala se z porodu a užívala si první neopakovatelné chvíle se svou ‚novou‘ rodinou. Rozhodně byste neměla vítat jednu návštěvu za druhou a chlebíčky mazat o sto šest.

„Ano, když návštěvy, tak užitečné. Proč by novopečená maminka měla vařit kafe, kojit a mazat chlebíčky… Chce přijít tetička na návštěvu? Tak ať zároveň pomůže s nákupem nebo ať kafe pro návštěvu uvaří ona. Ve finále to stejně udělá ráda.“ Užívejte si proto mateřství každým okamžikem. Pokud totiž budete šťastná a spokojená vy, bude spokojené i vaše dítě.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (8893 | 34%)
Ne (8583 | 33%)
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC,
DĚLAJÍ NEPLECHU.
H.Fielding
Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one